1. Dajte si odstup a prestávky od informácií týkajúcich sa šírenia vírusu.
Vyhýbajte sa prehnanému sledovaniu správ v médiách. Nezisťujte každú chvíľu, čo je nové, koľko ľudí pribudlo s pozitívnymi výsledkami a kde, čo všetko hrozí. Dodržiavajte základné pravidlá nariadené autoritami, priebežne sa informujte, no neťukajte do mobilov či počítačov každú chvíľu. (Mimochodom pravidelne si čistite práve displeje na mobiloch, tabletoch, lebo na hladkých povrchoch vírusy vydržia dlho). Prípadne sa zamerajte na tie dobré správy – mnoho štátov je blízko k vakcíne na koronavírus, mnoho pacientov už vyzdravelo, väčšina z nich sa lieči doma bez väčších komplikácií, 103 ročná prababka v Číne sa úplne vyliečila, v mnohých štátoch už nepribúda počet nakazených... treba sa obklopiť aj dobrými správami.
2. Starajte sa o seba - svoje zdravie, telo a dušu.
Pohyb - Aktuálna izolácia nám možno narúša naše zaužívané zvyky o pohybe, či starostlivosti o seba, ale je to riešiteľné. Každý z nás vie, aké má možnosti, no regulovaný pohyb s dodržaním opatrení na čerstvom vzduchu, alebo aj domáca fyzická aktivita nám určite prospeje. Cieľom pohybu je vyplavenie z tela a spracovanie stresových hormónov, ako adrenalín a kortizol, no tiež napomáha tomu, aby sme sa neopúšťali, neprepadávali depresii a úzkosti.
Strava - Jedzte zdravo a vyvážene.
Spánok – Nevysedávajte večer pred televíziou alebo počítačom. Hoci nemusíte ísť ráno do školy či do práce, pravidelný spánok, a hlavne jeho dostatok, je veľmi dôležitý.
3. Upokojte sa, nestrácajte nádej a optimizmus
Pri pocitoch úzkosti a napätia sa párkrát nadýchnite a vydýchnite. Je dôležité myslieť pozitívne a veriť, že všetko dobre dopadne.
4. Buďte v kontakte s rodinou, priateľmi.
Udržiavanie sociálneho kontaktu bez priameho osobného kontaktu už v dnešnej technologickej dobe nie je žiadny problém (nezabúdajte pri tom ani na svojich starých rodičov). Avšak treba si dať pozor, aby sme to so sociálnymi sieťami či inou techno-komunikáciou nepreháňali a neunikal nám kontakt s ľuďmi, ktorých máme priamo doma. Skúste si užiť čas so svojimi najbližšími.
5. Prijmite realitu a nebojujte s ňou
Akceptujte aktuálny stav a snažte sa čo najviac vnímať prítomnosť. Sústreďte sa na radosti, starosti aj krásy v prítomnosti. Snažte sa nerozmýšľať v rovine strachu z budúcnosti. Čo najviac sa vyhnite myšlienkam – čo by bolo keby.., čo keď... Sústreďte sa na prítomnosť a to, čo je tu a teraz. Dodržujte odporúčania odborníkov, aby ste boli vy i vaši najbližší v bezpečí.